Kalendarium

wtorek, 20 września 2016

Kobieta jest moim głównym dziełem

Kobieta jest moim głównym dziełem, miał powiedzieć pewnego dnia Gustav Klimt. To właśnie płeć piękna była drogowskazem w życiu prywatnym i artystycznym malarza.

Widownia w wiedeńskim Burgtheater, www.klimt.com
Na obrazie można rozpoznać wiedeńska śmietankę towarzyską.
w hołdzie swojej matce i siostrze Klimt umieścił również
i ich wizerunki.
Klimt zawdzięczał wiele matce - talent oraz komfortową możliwość prowadzenia kawalerskiego życia. Aż do jej śmierci mieszkał z nią. Później przeprowadził się do niezamężnej siostry, która przejęła rolę piastunki. Skomplikowana relacja rodzinna odbiła się na jego życiu uczuciowym - nie był zdolny do zbudowana związku z kobietą. 

Wytrawny uwodziciel

Malarz upodobał sobie ciemno lub rudowłose modelki. Przedstawiał je jako królowe lub księżniczki. Specjalny sposób traktowania często doprowadzał do zauroczenia i powstania między modelką a artystą związku o zabarwieniu erotycznym. Sam stosunek cielesny odgrywał znaczącą rolę w życiu Klimta. Owocem swobody seksualnej było kilkanaścioro nieślubnych dzieci. Nie żyły z ojcem, nie nosiły jego nazwiska, ale malarz skrupulatnie płacił alimenty. 

Był pierwszą wielką miłością w moim życiu

Specyficzna relacja łączyła go z Emilie Louise Flöge, młodszą o dwanaście lat szwagierką. Byli partnerami seksualnymi, jak i partnerami w dziedzinie sztuki. Obydwoje utalentowani artystycznie. 

Portret Emilie Flöge,
 
desdeelotroladodelcuadro.blogspot.com
Fl
öge ubrana w jedną ze swoich sukienek -
ubranie nie krępowało ruchów,
nie opinało ciała.
Emilie spędzała z nim corocznie wakacje nad Jeziorem Atter. Pisali wiele listów. Była inspiracją do licznych obrazów. Ostatecznie była jedyną przy jego łożu śmierci. Flöge choć najczęściej wymienia jedynie ze względu łączącą ją relację z Klimtem była w ówczesnym sobie czasie osobą niezwykle popularną. Projektantka mody wraz z siostrami prowadziła własne przedsiębiorstwo - sklep Schwester Flöge (Siostry Flöge), jeden z najmodniejszych salonów mody w tamtym czasie. W pracę nad sklepem zaangażowany był sam Klimt - z wielkim entuzjazmem doradzał przy wystroju wnętrz. To on również promował w swoim obrazach tzn. Reformkleid (sukienki reformowane) projektowane przez Emilie. Suknie nie powinny nigdy więcej krępować ruchów kobiet.

Klimt nie stronił od młodszych sobie kobiet. Nie zważając na konwenanse próbował uwieść młodszą o kilkanaście lat Almę Mahler-Werfel, córkę Emila Schindler, austriackiego malarza. Związek przerwała matka, dowiedziawszy się, że dużo straszy artysta próbował pocałować jej córkę podczas wspólnych wakacji w Włoszech. Alma nazwała swoją relację z Klimtem pierwszą wielką miłością.

Bogate mecenaski

Klimt nie potrafił oprzeć się wdziękom kobiet. Niezwykle chętnie wykorzystywał sesje malarskie, aby uwieść swoje modelki. Robił to niezwykle skutecznie. 

Portret Sonji Knips, www.gustav-klimt.com,
Sonja w ręku ma czerwony szkicownik, prezent od Gustava
Sonja Knips, żona szanowanego i bogatego przedsiębiorczy miała zwyczaju często robić zakupy w sklepie Flöge. Tam poznała Klimta. Zauroczona malarzem stała się idealną mecenaską. Gorąco wspierała działania malarskie artysty. Mogła poszczyć się jedną z najznakomitszych zbiorów jego prac. 

Wielkim wsparciem Klimt cieszył się również u Sereny Lederer. Kobieta była pod tak ogromnym wrażeniem malarza, iż w swojej posiadłości stworzyła specjalne pomieszczenie, gdzie prezentowała dzieła Klimta. Ponadto w każdy czwartek artysta był gościem na obiedzie w jej domu. Malarz pomagał jej doskonalić talent malarski. 

Dużym echem odbiła się współpraca Klimta z Adele Bloch-Bauer. Żona jednego z austriackich przedsiębiorców pozowała między innymi do Złotej damy, najdroższego obrazu autorstwa Klimta. Małżonkowie Bloch-Bauer kochali sztukę, w ich domu częstymi gośćmi byli artyści. Hojnie ich wspierali. Dotacje dostawał również i sam Klimt. Niektóre źródła podają, iż pomiędzy Adele a Gustavem narodziła się przelotna miłostka. 


Gustav Klimt (1862-1918) uchodzi za głównego przedstawiciela modernizmu wiedeńskiego. Wybitny portrecista. W jego obrazach dominują erotyczne motywy. We wczesnej fazie malarstwa czerpie z twórczości Hansa Makarta - maluje wiele krajobrazów i barwnych kompozycji o symbolicznym znaczeniu.