Tańczące litery, wymodelowane figury, płaskie ciała, żywe barwy, szczególna troska o kontrasty, tym na początku XX wieku oczarowała świat secesja.
Sprengel Museum w Hanowerze w swoim posiadaniu ma blisko 600 plakatów. W tym roku postanowił po raz pierwszy pokazać swoją kolekcję większemu gronu odbiorców. Na wystawie
Plakativ. Toulouse-Lautrec und das Plakat um 1900 między 13 czerwca 2015 a 31 stycznia 2016 zobaczyć możemy zbiór prac wybitnych plakacistów, tworzących na przełomie wieków.
|
Adolfo Hohenstein, Chiozza e Turchi Soap Makers, 1899 http://www.sprengel-museum.de/ |
W centrum wystawy stoi Henri de Toulouse-Lautrec, francuski malarz, a zarazem międzynarodowy pionier plakatów. W hanowerskim muzeum możemy podziwiać 164 jego dzieł. Obok jego prac znajdziemy również te autorstwa Alfonsa Muchy czy Luciana Bernharda. Wystawa ta to galeria ulicy, to opowieść o współczesnych miastach i ich mieszkańcach.
Pierwsza kolumna reklamowa pojawiła się w Berlinie w grudniu 1854. Po długich negocjacjach drukarz Ernst Litfaß dostał pozwolenie od komendanta policji na ustawienie owego obiektu w centrum miasta. Jenak początkowo służył jedynie jako miejsce, gdzie wywieszano wiadomości. W kolejnych latach wraz z gorączką plakatową prosto z Ameryki, zaczęto prezentować na nich również plakaty.
W roku 1870 Amerykę ogarnęła gorączka kolorowych plakatów, później moda ta przyszła na ulice Europy, najpierw występując w Francji i Wielkiej Brytanii. Rozwój techniki przyniósł ze sobą nowe rozwiązania w litografii i drukarstwie, dlatego od tego czasu plakatem nie zajmowali się wyłącznie drukarze, dziedzina ta znalazła się również w rękach artystów. Motywami stało się życie codzienne i kultura. Artyści reklamowali swoimi pracami proszki do prania, samochody, piwa czy wydarzenia kulturalne.
Hanower w okresie 1912-1919 uważany był za jedną ze stolic plakatu. Podczas I wojny światowej zawiązała się grupa miłośników tego rodzaju sztuki, która sumiennie zbierała, wymieniała się i publikowała plakaty.
|
http://www.getidan.de/ |
W listopadzie miałam okazję zobaczyć tę wystawę. Muzea sztuki nowoczesnej nie są miejscami, w których się odnajduję, jednak jeden z moich zaufanych kolegów polecił mi wystawę
Plakativ. Toulouse-Lautrec und das Plakat um 1900, argumentując między innymi tym, że znajdę tam dużo plakatów mojego ulubionego Muchy. Takiej rekomendacji nie mogłam puścić mimo uszu, udałam się do Hanoweru. Nie potrafiłam ukryć swojego entuzjazmu znajdując na ścianach kolejne prace autorstwa Muchy. Byłam zachwycona. Wszyscy entuzjaści secesji powinni się tam udać, odnajdą tam coś dla siebie. Zresztą wystawa jest również niezwykle interesująca pod względem historycznym. Przekonać się można, że maksyma
reklama dźwignią handlu jest popularna nie tylko w naszych czasach nastawionych na konsumpcjonizm, ale również była aktualna około sto lat temu.
źródła:
- http://www.sprengel-museum.de/ausstellungen/plakativ-toulouse-lautrec-und-das-plakat-um-1900.htm?snr=2
- http://www.getidan.de/gesellschaft/hj_tast/69248/plakativ-toulouse-lautrec-und-das-plakat-um-1900-eine-ausstellung-im-sprengel-museum-hannover
- http://www.ndr.de/kultur/kunst/niedersachsen/Das-Sprengel-Museum-Hannover-zeigt-Plakatkunst,plakativ100.html
- http://www.ndr.de/kultur/kunst/niedersachsen/Plakativ-Strassenbunt-der-Jahrhundertwende,plakat192.html