Kalendarium

piątek, 18 grudnia 2015

Mistrz nastrojowości

Spacerując Ringstraße w Wiedniu zobaczyć można biały pomnik przedstawiający malarza siedzącego na wygodnym fotelu. Patrząca łagodnym wzrokiem postać, to Emil Jakob Schindler, austriacki malarz pejzażysta.

Emil Jakob Schinler, Jesienny krajobraz nad rzeką
http://www.the-athenaeum.org/art/detail.php?ID=130668
Jego ojciec życzył sobie, aby syn został oficerem. Rzeczywistość jednak była inna niż marzenia i młody Schindler dostał się na Wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie pod czujnym okiem Zimmermanna studiował malarstwo. Mistrz zainspirował go malarstwem holenderskim XVII wieku, romantykami niemieckimi oraz barbizończykami (grupa francuskich malarzy, którzy działali w latach 1830-1860 w okolicach Barbizonu, w ich centrum zainteresowania leżały pejzaże).

W czasie swojej świadomej działalności malarskiej oddał się pejzażom tworząc począwszy od realizmu kończąc na impresjonizmie. Przez krytyków uważany jest za czołowego przedstawiciela austriackiego malarstwa nastrojowego, tworzącego niezwykle
realistyczne dzieła.

Emil Jakob Schindler, Stara farma w Weissenkirche
http://www.the-athenaeum.org/art/detail.php?ID=130638
Jego życie osobiste często inspiruje wszelkich poszukiwaczy afer i zdrad małżeńskich. Schindler żyjący z głową w chmurach, nie przejmował się finansami domowymi. Wszelkie rachunki prowadziła jego żona, a że malarz nie miał głowy do interesów i oddawał się klasycznemu malarstwu, nieskażonemu materializmem, musieli mieszkać u jego przyjaciół. Najpierw rodzina mieszkała wraz z austriackim malarzem Hansem Makartem, później z Juliuszem Victorem Bergerem. Decyzja o dzieleniu dachu wraz z tym ostatnim okazała się niezbyt szczęśliwa dla małżeństwa Schindlerów. Żona Emila, Anna oczarowana urokiem młodego artysty, wdała się z nim w romans. Owocem miłości dwojga była druga córka Anny, Greta. Ze względu na chorobę ojca, dziewczyna urodziła się z niepełnosprawnością, została później zabita przez nazistów. Po odkryciu braku wierności ze strony żony Schindler wyrzucił Bergera ze swojego mieszkania. Małżeńskie oddanie Anny nie trwało długo. Kilka lat później poznała Carla Moll, ucznia Schindlera. We względu na jego częste odwiedziny, kobieta zakochała się w nim, a po śmierci swojego męża, wyszła za młodego malarza. Życie uczuciowe matki wywarło ogromny wpływ na córki, Almę i Gretę. Obydwie nie potrafiły ułożyć sobie życia u boku jednego mężczyzny.


Więcej obrazów pod linkiem: http://www.the-athenaeum.org/art/list.php?m=a&s=tu&aid=6353

źródła:
http://www.alma-mahler.at/deutsch/almas_life/schindler.html
http://www.viennatouristguide.at/Ring/Denkmal_Bild/z_schindler.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz