W latach 40. XIX wieku w Sankt Petersburgu powstała pracownia Fabergé. Właścicielem był Gustav Fabergé, złotnik. Salon jubilerski nie wyróżniał się niczym szczególnym pośród innych w tym mieście, jednak do czasu. Kiedy pałeczkę przejął syn, Carl Peter Fabergé pracownia stała się faworytką carów rosyjskich oraz innych kolekcjonerów.
Jajko z kurką, http://historia.org.pl/ |
Fabergé wyprodukował 71 sztuk tych kosztowności, według niektórych ze źródeł dla samej królewskiej rodziny zrobił ich 50, 52 lub 54. 47 z nich podziwiać można w muzeach i prywatnych kolekcjach, los pozostałych zostaje nieznany. Fabergé inspirowały wydarzenia historyczne, dlatego podziwiać można jajka z motywem wojennych czy chociażby upamiętniające otwarcie kolei transsyberyjskiej. Niektóre z nich zawierają miniatury carskich rezydencji oraz wizerunki członków rodu.
Jajko zimowe, http://www.faberge.com.pl/ |
W 2014 roku świat obiegła wiadomość o odnalezieniu trzeciego carskiego jajka z 1887. Amerykański handlarz starociami nabył je za 14 tysięcy dolarów, następnie odsprzedał brytyjskiej firmie produkującej obecnie te przedmioty. W ostatnich latach powróciła moda na jajka. Stworzono Jajko pokoju dla Gorbaczowa w 1991, Jako milenijne na 2000 rok oraz Jajko faz Księżyca.
W tym roku miałam przyjemność podziwiać kolekcję znajdującą się w Skarbcu Królewskim w Vaduz, Liechtenstein. Moją ogromną uwagą cieszyły się jajka Fabergé. Ich misterne wykonanie przyprawiało o zawrót głowy.
Więcej jajek pod linkiem: http://historia.org.pl/2015/04/04/jaja-faberge-carskie-podarki-wielkanocne-foto/
Muzeum Fabergé w Sankt Petersburgu: http://fabergemuseum.ru/
źródła:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-sprzedawca-zlomu-znalazl-warte-ponad-30-mln-dolarow-jajo-faberge/g2xsh
http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR2/C0304/23-QZC05062_imperatorskie.HTM
http://www.polskatimes.pl/artykul/795601,jaja-faberge-znow-sie-wykluwaja-zdjecia,id,t.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz