Kalendarium

wtorek, 8 grudnia 2015

Małe jest piękne

W Niedzielę Wielkanocną caryca Maria Fiedorowna otrzymała niezwykły podarunek. Jej mąż, car Aleksander III wręczył jej białe jajko naturalnej wielkości, po otwarciu którego okazywało się złote żółtko. W żółtku skryta była mała kurka. Spoglądała na nową właścicielkę rubinowymi oczkami, miałam na sobie miniaturkę korony carskiej oraz wisiorek w kształcie jajka z rubinem.

W latach 40. XIX wieku w Sankt Petersburgu powstała pracownia Fabergé. Właścicielem był Gustav Fabergé, złotnik. Salon jubilerski nie wyróżniał się niczym szczególnym pośród innych w tym mieście, jednak do czasu. Kiedy pałeczkę przejął syn, Carl Peter Fabergé pracownia stała się faworytką carów rosyjskich oraz innych kolekcjonerów. 


Jajko z kurką,
http://historia.org.pl/
W 1884 car Aleksander III postępując zgodnie z tradycją panującą na dworze swojej małżonki, księżniczki duńskiej, postanowił podarować jej prezent z okazji Wielkiej Nocy. W historii istnieją dwie wersje dotyczące pomysłodawcy tego wyjątkowego podarunku. Jedna z nich mówi, iż sam Fabergé udał się do władcy z projektem jajka, inna traktuje o tym, że car osobiście postawił nogę w pracowni złotnika i złożył zamówienie. Z spotkania obydwu panów powstało prawdziwe dzieło sztuki. Do zrobienia jajka naturalnej wielkości wykorzystano złoto, srebro, kamienie szlachetne, kość słoniową, masę perłową oraz ozdobną emalię. Od tego roku firma dostała tytuł dostawcy dworu carskiego oraz zapoczątkowano tradycję obdarowywania caryc jajkami. 

Fabergé wyprodukował 71 sztuk tych kosztowności, według niektórych ze źródeł dla samej królewskiej rodziny zrobił ich 50, 52 lub 54. 47 z nich podziwiać można w muzeach i prywatnych kolekcjach, los pozostałych zostaje nieznany. Fabergé inspirowały wydarzenia historyczne, dlatego podziwiać można jajka z motywem wojennych czy chociażby upamiętniające otwarcie kolei transsyberyjskiej. Niektóre z nich zawierają miniatury carskich rezydencji oraz wizerunki członków rodu.


Jajko zimowe,
http://www.faberge.com.pl/
Jednym z najpiękniejszych dzieł jest Jajko zimowe, które powstało w 1913 roku na zlecenie cara Mikołaja II. Nawiązuje ono do motywu lodu i szronu, wykonane zostało z diamentów. W środku znajduje się koszyk z bukietem białych kwiatów. Obsadzone zostało w postumencie o kształcie lodowej skały. W jego posiadaniu jest anonimowa kolekcjonerka z Dubaju, jajko zakupiła w 2002 roku za 35 milionów złotych.

W 2014 roku świat obiegła wiadomość o odnalezieniu trzeciego carskiego jajka z 1887. Amerykański handlarz starociami nabył je za 14 tysięcy dolarów, następnie odsprzedał brytyjskiej firmie produkującej obecnie te przedmioty. W ostatnich latach powróciła moda na jajka. Stworzono Jajko pokoju dla Gorbaczowa w 1991, Jako milenijne na 2000 rok oraz Jajko faz Księżyca. 

W tym roku miałam przyjemność podziwiać kolekcję znajdującą się w Skarbcu Królewskim w Vaduz, Liechtenstein. Moją ogromną uwagą cieszyły się jajka Fabergé. Ich misterne wykonanie przyprawiało o zawrót głowy.


Więcej jajek pod linkiem: http://historia.org.pl/2015/04/04/jaja-faberge-carskie-podarki-wielkanocne-foto/

Muzeum Fabergé w Sankt Petersburgu: http://fabergemuseum.ru/


źródła:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-sprzedawca-zlomu-znalazl-warte-ponad-30-mln-dolarow-jajo-faberge/g2xsh
http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR2/C0304/23-QZC05062_imperatorskie.HTM
http://www.polskatimes.pl/artykul/795601,jaja-faberge-znow-sie-wykluwaja-zdjecia,id,t.html




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz