Sprengel Museum w Hanowerze w swoim posiadaniu ma blisko 600 plakatów. W tym roku postanowił po raz pierwszy pokazać swoją kolekcję większemu gronu odbiorców. Na wystawie Plakativ. Toulouse-Lautrec und das Plakat um 1900 między 13 czerwca 2015 a 31 stycznia 2016 zobaczyć możemy zbiór prac wybitnych plakacistów, tworzących na przełomie wieków.
Adolfo Hohenstein, Chiozza e Turchi Soap Makers, 1899 http://www.sprengel-museum.de/ |
Pierwsza kolumna reklamowa pojawiła się w Berlinie w grudniu 1854. Po długich negocjacjach drukarz Ernst Litfaß dostał pozwolenie od komendanta policji na ustawienie owego obiektu w centrum miasta. Jenak początkowo służył jedynie jako miejsce, gdzie wywieszano wiadomości. W kolejnych latach wraz z gorączką plakatową prosto z Ameryki, zaczęto prezentować na nich również plakaty.
W roku 1870 Amerykę ogarnęła gorączka kolorowych plakatów, później moda ta przyszła na ulice Europy, najpierw występując w Francji i Wielkiej Brytanii. Rozwój techniki przyniósł ze sobą nowe rozwiązania w litografii i drukarstwie, dlatego od tego czasu plakatem nie zajmowali się wyłącznie drukarze, dziedzina ta znalazła się również w rękach artystów. Motywami stało się życie codzienne i kultura. Artyści reklamowali swoimi pracami proszki do prania, samochody, piwa czy wydarzenia kulturalne.
Hanower w okresie 1912-1919 uważany był za jedną ze stolic plakatu. Podczas I wojny światowej zawiązała się grupa miłośników tego rodzaju sztuki, która sumiennie zbierała, wymieniała się i publikowała plakaty.
http://www.getidan.de/ |
źródła:
- http://www.sprengel-museum.de/ausstellungen/plakativ-toulouse-lautrec-und-das-plakat-um-1900.htm?snr=2
- http://www.getidan.de/gesellschaft/hj_tast/69248/plakativ-toulouse-lautrec-und-das-plakat-um-1900-eine-ausstellung-im-sprengel-museum-hannover
- http://www.ndr.de/kultur/kunst/niedersachsen/Das-Sprengel-Museum-Hannover-zeigt-Plakatkunst,plakativ100.html
- http://www.ndr.de/kultur/kunst/niedersachsen/Plakativ-Strassenbunt-der-Jahrhundertwende,plakat192.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz