Kalendarium

niedziela, 6 grudnia 2015

Malarstwa polskiego był ozdobą

Malarstwa polskiego był ozdobą, pisały gazety na wieść o śmierci Władysława Czachórskiego, polskiego malarza akademickiego aktywnego w Monachium.

Władysław Czachórski, Przy paininie
http://www.the-athenaeum.org/
Dwudziestodziewięcioletni Władysław Czachórski udał się w podróż do Monachium, gdzie osiadł na stałe. Jego talent przyniósł mu uznanie oraz posadę honorowego profesora miejscowej Akademii Sztuk Pięknych. W II połowie XIX wieku Monachium było centrum malarstwa europejskiego, a przez to możliwość życia i pracowania tam była celem wielu malarzy. Dynastia Wittelbachów, rządząca w tym czasie Bawarią, miała aspiracje do stworzenia z stolicy swojego księstwa drugiego Paryża. Czachórski był jednym z bliskich przyjaciół księcia Luitpolda, który uwielbiał malarstwo i skupiał wokół siebie duże grono artystów. W Monachium zamieszkała duża grupa Polaków, a dzięki ich talentowi miasto to było uznawane za ważna ostoję dla malarzy.

Władysław Czachórski, Bukiet
http://www.the-athenaeum.org/
Czachórski doceniony był za wizerunki kobiet na tle bogatych wnętrz. Obrazy był malowane z fotograficzną dokładnością. Dzięki jego talentowi osiągnął sukces artystyczny już za życia, a tym samym cieszył się dużą fortuną. Z dwuletnim wyprzedzeniem należało składać zamówienia na jego obrazy, przez co wielu krytyków zarzuca Czachórskiemu zbyt komercyjne podejście do sztuki. Obecnie jego dzieła cieszą się powodzeniem na rynku antykwarycznym, a tym samym osiągają wysokie ceny.

Czachórski jest przedstawicielem akademizmu, nurtu w sztuce, który kierował się ściśle określonymi normami i zasadami tworzenia. Malarze odwoływali się do zasad i ideałów sztuki antycznej oraz renesansowej. Naśladowano również dzieła uznane za doskonałe, wybierając tematykę mitologiczną, historyczną i religijną. W kompozycji malarskiej ważna była hierarchia, zgodnie z którą elementy znajdujące się na obrazie musiały być podporządkowane sobie wzajemnie. Uwagę przywiązywano również do barw, starano się unikać kontrastów barwnych. Malarz ukrywał również powierzchnię płótna, na dziele nie można było dostrzec tajników warsztatu artysty. Rolą sztuki było prezentowanie piękna.


Duża część obrazów autorstwa Czachórskiego znajduje się w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów. Placówką publiczną posiadająca największy zbiór jego dzieł jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Więcej obrazów pod linkiem: http://www.the-athenaeum.org/art/list.php?m=a&s=tu&aid=2197


źródła:
http://www.agraart.pl/nowe/artists/czachorski-wladyslaw-polska-agra-art-aukcje-obrazy-antyki.html
http://www.mojeobrazy.com.pl/malarz.php?id=38
http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/8813/Czachorski.pdf
http://culture.pl/pl/dzielo/wladyslaw-czachorski-dama-w-liliowej-sukni-z-kwiatami
http://prnews.pl/inwestycje/propozycja-za-pol-miliona-72491.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz